Wystawy

Zapraszamy na II Ogólnopolska Wystawa Kóz Anglonubijskich w Skaryszewie

———————————————————————————————————————————-

I Ogólnopolska Wystawa Kóz Anglonubijskich w Skaryszewie

film by Serowar

———————————————————————————————————————————-

Wystawa kóz jest niezwykłym przeżyciem dla każdego hodowcy. Warto pojechać i zobaczyć jak wystawcy ustawiają zwierzęta tak aby podkreślić ich każdą zaletę. Hodowcy bardzo chętnie oceniają swoje zwierzęta z wielu powodów. Fachowe oko wprawionego sędziego zobaczy wszystkie wady i zalety naszych zwierzat. Pod ocenę jest brany każdy aspekt: budowa,wysokość ,to jak zwierze się porusza,proporcje,wymionko. Taka wiedza pozwala nam na kojarzenie zwierząt w odpowiednie pary aby polepszyć parametry potomstwa. Porównując nasze zwierzęta w danej grupie oceny mamy szansę na obiektywne spojrzenie ,którego najczęściej nam brakuje z racji braku wiedzy , doświadczenia i przede wszystkim miłości do naszych zwierząt które dla nas są oczywiście najpiękniejsze.
Jeśli wybieramy się w długą podróż ponieważ wystawa jest setki kilometrów od naszego miejsca zamieszkania to warto wybitne zwierzęta przywieźć kilka dni wcześniej aby nie pojawił się problem z biegunką lub zapadniętymi boczkami ponieważ na czas podróży dieta jest bardziej uboga i opiera się zwłaszcza na sianie.
Dieta wzbogacona w siemie lniane na kilka tygodni przed wystawą pomaga w uzyskaniu błyszczącej sierści chociaż własciwie prowadzone i zdrowe zwierzę ma błyszczącą sierść bez dodatkowych zabiegów. Czasem kiedy kozy są w rui koziolki mogą potrzebować lekkiej kosmetyki czyli mycia. Pamiętajmy że zwierzęta ściółkowe sa narażone na grzybicę i zawsze należy stosować szampon z takim przeznaczeniem w Polsce najłatwiej dostępny jest dedykowany dla koni.

Kolejną istotną sprawą jest nauka chodzenia co przekłada sie na wspaniałe efekty. Ale nawet jeśli nauka chodzenia na naszym domowym ringu wypada pomyślnie to czasem wśród wielu zapachów nasz koziołek lub kózka może iść tak jak jej będzie to najbardziej odpowiadało.
Na wielu wystawach jest również oceniana ilość mleka i wtedy pod nadzorem sędziów przy określonych warunkach kozy są zdajane a mleko jest ważone ponieważ tylko ważenie daje prawdziwy wynik .

Wystawa w Heeten Holandia

26.05.2017 w Heeten w Holandii odbyła sie wystawa kóz Nederlandse Organisatie voor de Geitenfokkerij na którą dostaliśmy oficjalne zaproszenie jako powstające stowarzyszenie hodowców kóz anglonubijskich w Polsce.

Na spotkanie została wysłana delegatura w składzie:

Alina Jatkowska -prezes stowarzyszenia

Ewelina Lipka-wiceprezes stowarzyszenia

Krzysztof Sidorowicz-przewodniczący komisji rewizyjnej stowarzyszenia.

Delegacja z polski wyjechała o godz 9:00 25.05.2017 r. Wystawa rozpoczęła sie o godz 9:30. Mieliśmy szansę spotkać się z hodowcami, którzy przywieźli kozy anglonubijskie oraz kozy burskie do oceny przez sędziów.  Jednym z inspektorów oceniających zwierzęta był Theo van der Meer- który w 2016 roku oceniał kozy anglonubijskie na pierwszej wystawie w Polsce.

Wystawa miała miejsce w szkole jeździeckiej Schöpkesdijk 1 w Heeten w Holandii .W godzinach popołudniowych zostalismy zaproszeni na spotkanie, któremu przewodniczył Engel Kupers – Fokbeleidtaken (zadania hodowlane) obecny był również Herman Hoekstra – (inspektor, komisarz hodowlany) którego mieliśmy okazje poznać na wystawie w Polsce. Poznaliśmy również Pietera Zijlstre -(Dokumentacja rejonu Groningen, Fryzja, Drenthe Aurora, Neerijnen EO i Północna Holandia) któremu zawdzięczamy ciężką pracę jaką wkłada w wypełnianie dokumentacji rodowodowej. Obecny na spotkaniu był również Ivar ten Tuijnte (Secretariaatstaken- zarząd sekretariatu) który udokumentował nasze spotkanie.

Spotkanie odbyło sie w języku angielskim ale dla jasności Natalia Prochazka wszystko dodatkowo powtórzyła po niemiecku za co jej serdecznie dziękujemy. Jej obecność była bardzo pomocna w wielu sytuacjach ponieważ wiele osób mówiło jedynie po niemiecku oraz jej obeznanie sytuacji ,władz NOG-u oraz szereg innych rzeczy o których my przez zmęczenie moglibyśmy nie pamiętać. Spotkanie było istotnym punktem zwrotnym ,ponieważ żadne decyzje nie mogłyby zostać podjęte bez osobistego stawiennictwa. Po oficjalnym przedstawieniu, przeszliśmy do meritum spotkania. Przedyskutowaliśmy nasze cele .Miedzy innymi: zasady współpracy ,przepływ informacji, oficjalny zapis do stowarzyszenia podlegającego bezpośrednio pod NOG ,dokumentację, kwestię wystawy i oceny w Polsce, szkolenia z wiedzy w zakresie kierunku hodowli, szkolenie na licencjonowanego sędziego, kontrole przepływu dokumentów rodowodowych, badania DNA w wątpliwych sytuacjach pochodzenia.

Wszystkie tematy rozmów maja nadany oficjalny bieg.

Spotkanie odbyło się w bardzo miłej atmosferze pomimo ciężaru strategicznych aspektów rozmowy. Zostaliśmy przedstawieni prezesowi Nederlandse Organisatievoor de Geitenfokkerij- Sietse van de Wal i tym akcentem zakończyliśmy naszą misję w Holandii. Przyjechaliśmy do Polski i o 12:00 27.05.2017 r- ostatni z członków delegatury był w domu.

 

I Ogólnopolska Wystawa Kóz Anglonubijskich w Łętowie

We wrześniu 2016 roku odbyła się  I Ogólnopolska Wystawa Kóz Rasy Anglonubijskiej. Organizatorem była Pani Natalia Prochazka, która chciała zainicjować tego typu przedsięwzięcia dla rasy Anglonubijskiej w Polsce. Natalia Prochazka wraz ze swoim stadem gościła w Polsce przez pewien okres czasu. Wiele studentów oraz hodowców miało szansę pobrać nauki dotyczące opieki oraz pielęgnacji kóz AN. Propagowanie rasy przez Panią Natalię zaszczepiło w wielu hodowcach w Polsce fascynację połączoną z miłością do rasy anglonubijskiej za co jej serdecznie dziękujemy.

          Wystawa zorganizowana w Łętowie była pierwszą tego typu imprezą gdzie mieliśmy okazję skorzystać z wiedzy licencjonowanych sędziów którzy poddali ocenie nasze kozy. Tylko i wyłącznie odpowiednio wykształceni ludzie w tym kierunku są w stanie najlepiej podpowiedzieć i zwrócić uwagę na każdą nieprawidłowość.

   Zwierzętom zostały przypisane numerki i były wyczytywane kolejno do przypisanych grup i kategorii. Kategorie dzieliły się na :wiek ,płeć .

    Poniżej tylko niektóre zdjęcia z wystawy inne odnajdziecie w galerii gdzie zwierzęta godnie prezentują się ze zdobytymi nagrodami .

PL Champion 2016
Elite’s Vidalia
dam: Celloch
sire: Sundance van Oudwoude
owner: Artur Pasek
foto: N.Prochazka

PL Champion 2016
Elite’s Courante
dam: Caitlyn
sire: Dandy Legend van Oudwoude
owner: Artur Pasek
foto: N.Prochazka

W wystawie wzięło udział ponad 50 kóz. Hodowcy mieli wspaniałą szansę na dyskusje ,dzielenie się informacjami .A także na wstępne umowy odnośnie doboru odpowiednich linii dla swych stad.

   Atmosfera mimo powagi sytuacji była bardzo przyjemna a tematy do rozmów oscylowały wokół kóz. Wspólna pasja pozwoliła nam wziąć udział w tym wspaniałym przedsięwzięciu.